اطلاعیه ها و بخشنامه ها

نسخه ی جدید سامانه ی مودیان بروزرسانی شد.

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی مالیاتی ایران (اینتا)، در اطلاعیه سازمان امور مالیاتی کشور که در راستای تشریح جزییات نسخه جدید سامانه مودیان منتشر شده، آمده است:
در نسخه جدید سامانه مودیان در صورتیکه مودی قبلا نسبت به اخذ شناسه یکتای حافظه مالیاتی اقدام نموده باشد، نیازی به اخذ مجدد شناسه نداشته و شناسه ‏های اخذ شده قبلی توسط مودی، قابلیت ارسال صورتحساب را دارا می‏باشد. در صورتیکه مودی نیاز به دریافت شناسه یکتای جدید نیز داشته باشد، امکان دریافت در سامانه مودیان فراهم می باشد.

  • محیط تستی با نشانی SandBoxrc.tax.gov.ir  جهت ارسال صورتحساب آزمایشی به سامانه مودیان، ایجاد شده است و در این سامانه، کارپوشه آزمایشی به مودیان تخصیص داده می‏شود. مودی می‏تواند قبل از ارسال صورتحساب در محیط عملیاتی به نشانی tp.tax.gov.ir  ابتدا در محیط آزمایشی مذکور شناسه یکتای حافظه مالیاتی آزمایشی دریافت و صورتحساب آزمایشی ارسال نماید. با توجه به اینکه محیط مذکور تستی می‏ باشد، به لحاظ ماهیت تستی بودن این محیط، اطلاعات صورتحساب های ارسال شده در این نشانی در دوره های زمانی مشخص پاک می‏ شود.
  • با توجه به اینکه در ارسال صورتحساب الکترونیکی به سامانه مودیان، درج شناسه کالا/خدمت الزامی می باشد. نظر به عدم تخصیص شناسه اختصاصی کالا/خدمت به کلیه کالاها/خدمات و در راستای تسهیل کار مودیان، در حال حاضر استفاده از شناسه عمومی کالا/خدمت توسط مودیان بلامانع می‏باشد. اطلاعات شناسه‏ های مذکور در نشانی  stuffid.tax.gov.ir موجود می باشد. شایان ذکر است مسئولیت تخصیص شناسه کالا/خدمت عمومی و اختصاصی با وزارت صمت و مسئولیت تخصیص نرخ مالیات بر ارزش افزوده به شناسه‏ های ایجاد شده، با دفتر فنی و مدیریت ریسک مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور می‏باشد که پس از انجام مراحل فوق، اطلاعات توسط این مرکز روی درگاه سازمان به نشانی  stuffid.tax.gov.ir قرار داده خواهد شد.
  • سریال صورتحساب داخلی حافظه مالیاتی که شرح آن در صفحه 24 از سند “دستورالعمل صدور صورتحساب الکترونیکی V6.4 ” آمده است، مولفه متغیر تشکیل دهنده شماره مالیاتی است که مقدار آن درون هر حافظه مالیاتی منحصر به فرد می‌باشد. این مقدار به ازای هرصورتحساب ثبت شده توسط حافظه مالیاتی متفاوت و به صورت صعودی و غیر تکراری تولید می‌شود. جزئیات مورد نیاز در این خصوص در سند “قالب شناسه یکتای حافظه مالیاتی و شماره منحصر بفرد مالیاتی” قابل دسترسی می‌باشد. هردو سند مذکور  در درگاه سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی intamedia.ir، بخش پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، گزینه آیین‌نامه‌ها، دستورالعمل ها و نرم‌افزارهای مرتبط قابل دسترسی می‌باشد. با توجه به ابهام مطرح شده از سوی مودیان، ضروری است فیلدهای سریال صورتحساب داخلی حافظه مالیاتی با بخش سریال صورتحساب در شماره منحصر به فرد مالیاتی یکسان باشد.

تاریخ خبر:1402/04/07

اطلاع رسانی در خصوص تمدید زمان ارسال صورتحساب های الکترونیکی

با عنایت به ضرورت صدور و ثبت صورتحساب های الکترونیکی در سامانه مودیان مطابق قواعد و استاندارد های اعلامی سازمان و با توجه به درخواست های مکرر مودیان و نظر به چالش ها و مشکلات مودیان در جریان ارسال صورتحساب های الکترونیکی صادر شده ایشان به سامانه مودیان و عدم ارسال برخی صورتحساب ها در موعد مقرر ، طبق مصوبه جلسه مورخ ۱۴۰۲/۰۳/۲۰ کار گروه راهبری سامانه مودیان موضوع ماده یک قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان که به تصویب وزرای محترم امور اقتصادی و دارایی و ارتباطات و فناوری اطلاعات رسیده است ، سامانه مذکور برای صورتحساب های صادره تا پایان خرداد ماه ۱۴۰۲ که در مهلت مقرر به سامانه مودیان ارسال نشده است تا تاریخ ۱۴۰۲/۰۴/۳۱ در دسترس مودیان مورد اشاره قرار گرفته و صورتحساب های الکترونیکی ارسال شده توسط مودیان تا مهلت زمانی یاد شده ، به عنوان صورتحساب های ارسالی در موعد مقرر پذیرفته می شود.

با عنایت به موارد مطروحه، خواهشمند است دستور فرمائید به منظور رفاه و رفع مشکلات و چالش مودیان ، در این خصوص اطلاع رسانی لازم صورت پذیرد.

خانهآموزشمحصولاتتماس با ما